Zdrowie psychiczne studentów
Nie da się ukryć, że okres studiowania bywa dla wielu osób stresujący i wywołuje nieprzyjemne wspomnienia. Nie każdy ma tę możliwość, że może poświęcić się w pełni nauce, a duża grupa studentów musi równocześnie pracować, przez co bywa przemęczona i sfrustrowana. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest wszechobecna dziś moda na dbanie o zdrowie psychiczne. O ile wydaje się to z pozoru banalne ma jak najbardziej pozytywne skutki, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że skoro nie czuje się dobrze, ma prawo szukać pomocy. Co ciekawe, trend ten zauważa się szczególnie w młodszym pokoleniu, zwanym Generacją Z, które chce od życia czegoś więcej.
Z czym borykają się studenci?
Wyjazd na studia, często nawet na drugi koniec kraju, to sprawdzań dorosłości dla każdego nastolatka. Od tego momentu musi bowiem radzić sobie sam, bez wsparcia rodziców – czy to w zakresie codziennych obowiązków, utrzymywania się, czy też nauki. Dużą frustrację wywołuje u studentów łączenie pracy zarobkowej z uczęszczaniem na zajęcia oraz nauką do egzaminów. Brak czasu na odpoczynek, zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz przeciążenie organizmu prowadzą bowiem do sytuacji, gdy zwyczajnie nie mają oni sił na codzienne funkcjonowanie. Stan ten wzmaga często również środowisko, a presja rówieśnicza jest tak samo trudna, jak na wcześniejszych etapach edukacji.
Istotnym problemem bywa też poczucie samotności i wyobcowania. Nowe miasto, nowi znajomi, nowa praca – to wszystko bywa niezwykle przytłaczające. Na domiar złego dziś bardzo trudno jest budować trwałe relacje z innymi, a wiele przyjaźni ma charakter ulotny. Jakie są tego przyczyny? Mogą one tkwić w osobowości, ale być też wynikiem powszechnego zamknięcia się na nowe.
Nie bez znaczenia jest również niepewna sytuacja na świecie. Skutki pandemii koronawirusa czy inwazji Rosji na Ukrainę będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat. Pogłębiający się kryzys klimatyczny, a co za tym idzie obawa o życie przyszłych pokoleń, dostępność do wody oraz kryzys migracyjny skutecznie dołują każdego, kto zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia. Doliczając do tego z pozoru zwykłe problemy – inflację, pogłębianie nierówności społecznych, niską jakość usług publicznych czy też widmo braku możliwości otrzymania kredytu hipotecznego sprawiają, że studiująca młodzież, która zaraz wkroczy w dorosłe życie, nie będzie miała lekko.
Co daje pomoc terapeutyczna?
Regularna psychoterapia, sesje z psychologiem, a także terapie grupowe są źródłem nieocenionego wsparcia na wielu płaszczyznach. Dają narzędzia do tego, aby radzić sobie z pojawiającymi się problemami oraz udostępniają przestrzeń na dzielenie się tym, co boli. Ponadto zapewniają one również miejsce dla lepszego poznania siebie i samorozwoju, wspierając na drodze zmian czy też odkrywania swoich lęków, obaw, mocnych stron oraz talentów.
Related Posts
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – poznaj różnice
Każdy z nas z pewnością nieraz słyszał o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie...
Zrozumienie różnych rodzajów terapii oraz jak wybrać odpowiednią dla siebie?
Decyzja o rozpoczęciu terapii może być nie tylko trudna, ale także...
Od czego się zaczyna… czyli początki psychoterapii
Jak każda decyzja w życiu, decyzja o podjęciu terapii może być trudna. Wiąże się...
Czym jest terapia grupowa i jakie są jej korzyści?
Istnieją różne formy terapii, dzięki którym specjaliści mogą pomóc swoim...