Psychoterapia psychodynamiczna jest jedną z metod leczenia różnego rodzaju zaburzeń. Warto zdecydować się na nią między innymi w przypadku trudności z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji (przyjacielskich, romantycznych, seksualnych), a także objawów nerwicy, depresji lub kryzysu życiowego. Odwiedź poradnię MyTherapy w Krakowie, by poznać więcej szczegółów.
Jak przebiega terapia psychodynamiczna?
Psychoterapia psychodynamiczna trwa stosunkowo długo, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Najczęściej spotkania z terapeutą odbywają się od 1 do 3 razy w tygodniu. W czasie terapii Pacjent może lepiej zrozumieć siebie i poznać swoje trudności. Terapeuta przygląda się historii życia Pacjenta i dowiaduje się tego, kim chciałby być Pacjent, do czego dąży. Sygnalizuje też lekarzowi, na jakim problemie chciałby się skupić. Psychoterapia dynamiczna powinna opierać się na więzi, relacji i chęci porozumienia pomiędzy Pacjentem a terapeutą.
Terapia psychodynamiczna: Kraków
Terapia psychodynamiczna jest przeprowadzana w celu zmiany systemu przekonań Pacjenta i jego charakteru. Za jej pomocą specjalista stara się zmniejszyć wewnętrzne zahamowania. Terapia odbywające się w tym nurcie pozwala na budowanie konstruktywnych sposobów na realizowanie własnych potrzeb. Motywuje Pacjenta do nawiązania kontaktów z innymi ludźmi oraz zwiększa szanse na radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami, porażkami lub frustracjami.
Czy terapia psychodynamiczna jest skuteczna?
Skuteczność terapii psychodynamicznej jest wysoka i umożliwia wypracowanie długofalowych efektów — ale wyłącznie w przypadku określonych rodzajów zaburzeń, ponieważ dla wielu Pacjentów lepsza może okazać się terapia behawioralna. Rezultaty zależą od podejścia Pacjenta oraz relacji, jaką uda mu się wypracować z terapeutą. Najwięcej korzyści przynosi terapia trwająca długo, a dzięki wielu spotkaniom Pacjent nawiązuje trwałą relację z terapeutą i zwiększa szansę na zmianę schematów myślowych.
Odwiedź poradnię MyTherapy w Krakowie, by odbyć konsultację z terapeutą i spróbować psychoterapii psychodynamicznej. Jeżeli uznasz, że ze specjalistą nie nawiążesz relacji, umożliwimy Ci spotkanie z innym terapeutą — doskonale rozumiemy, jak ważne jest to, by “zgrać się” podczas terapii, dlatego zalecamy, by nie poddawać się po pierwszej sesji, jeśli Pacjent czuje, że “to nie to”. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!