Na czym polega psychoterapia w nurcie psychodynamicznym?
W psychoterapii w nurcie psychodynamicznym kładzie się nacisk na relację terapeutyczną pomiędzy pacjentem i terapeutą oraz dynamikę ich przeżyć psychicznych. Pacjent w czasie spotkania terapeutycznego w sposób swobodny i nieskrępowany może opowiadać o swoich myślach, skojarzeniach, czy fantazjach.
Terapeuta w bezpiecznej atmosferze zachęca pacjenta do dzielenia się trudnymi, nawet wstydliwymi treściami, ukrywanymi przez pacjenta w codziennym funkcjonowaniu. Praca podczas spotkania terapeutycznego opiera się na treściach, które wnosi pacjent. Terapeuta psychodynamiczny towarzyszy pacjentowi i komentuje jego wypowiedzi, dopasowuje stopień swojej aktywności indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od jego bieżących potrzeb i zasobów. Terapeuta jest obecny, gdy pacjent przepracowuje trudności oraz rozwiązuje swoje wewnętrzne konflikty psychiczne. W czasie trwania terapii psychodynamicznej pacjent stopniowo odkrywa i uświadamia sobie mechanizmy rządzące jego psychiką, konfrontuje się z ukrytymi, obciążającymi treściami z przeszłości. Pacjent zaczyna rozumieć źródła swoich przeżyć oraz uczy się, w jaki sposób można je kontrolować. Terapia psychodynamiczna daje możliwość uporządkowania doświadczeń emocjonalnych oraz poprawienia relacji interpersonalnych.
W podejściu psychodynamicznym terapeuta pełni rolę pomocnika w dochodzeniu do autorefleksji, pomaga w osiąganiu wglądu w mechanizmy psychiczne pacjenta oraz uczy samodzielnego podejmowania decyzji i rozwiązywania trudności. W nurcie tym psychoterapeuta nie udziela pacjentowi konkretnych rad oraz wskazówek, nie przedstawia rozwiązań problemów – terapia psychodynamiczna ma na celu wzmacnianie samodzielności pacjenta oraz budowanie umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami w codziennym życiu.
Ważnym elementem terapii w podejściu psychodynamicznym jest wystąpienie przeniesienia. Jest to zjawisko, podczas którego pacjent przenosi na terapeutę uczucia, które w przeszłości skierowane były do ważnej dla pacjenta osoby (najczęściej jest to jedno z rodziców lub oboje). Podczas spotkań terapeutycznych terapeuta zapewnia pacjentowi możliwość doświadczenia korekcyjnego przeżycia emocjonalnego, co z kolei wspomaga zachodzenie zmian w obrębie osobowości pacjenta oraz wzmacnia przystosowawcze, korzystne zachowania. Ze zjawiskiem przeniesienia wiąże się przeciwprzeniesienie, czyli wystąpienie różnych emocji u terapeuty na skutek konkretnych zachowań pacjenta.
Czas trwania terapii psychodynamicznej zależy od rodzaju oraz głębokości zaburzeń, z jakimi zmaga się pacjent, z jego motywacją do przejścia procesu terapeutycznego oraz zasobów intelektualnych i emocjonalnych, jakie posiada. Najczęściej terapia trwa od sześciu do kilkunastu miesięcy, w niektórych przypadkach spotkania terapeutyczne mogą odbywać się w okresie kilku lat.
Psychoterapia psychodynamiczna — czy jest skuteczna?
Jak pokazują badania przeprowadzone w ostatnich latach, psychoterapia dynamiczna stanowi skuteczny środek w leczeniu wielu zaburzeń oraz schorzeń. O jej pozytywnych efektach przekonały się osoby cierpiące na nerwice, stany lękowe, zaburzenia depresyjne i osobowości. W optymalnych warunkach tego rodzaju terapia może trwale wpływać na zmianę samopoczucia oraz funkcjonowania pacjenta, a przez to — prowadzić do wyleczenia.
Jak przebiega terapia psychodynamiczna?
Aby leczenie przebiegało skutecznie, pomiędzy pacjentem a terapeutą musi wytworzyć się specyficzna relacja, będąca silną, obustronnie zaakceptowaną więzią. Tylko wówczas można liczyć na szczere, nieskrępowane wyrażanie uczuć i emocji, które są kluczowym elementem całego procesu. Psychoterapia w tym nurcie polega na spotkaniach twarzą w twarz, a jej uczestnicy siedzą naprzeciwko siebie. Pacjent może, a nawet powinien swobodnie dzielić się swoimi przeżyciami, skojarzeniami, fantazjami. Jednocześnie bardzo pożądane jest to, aby dał upust wstydliwym emocjom, takim, które na co dzień ukrywa przed otoczeniem.
Dlaczego terapeuta psychodynamiczny to dobry wybór?
Konfrontacja z osobą, która nie ocenia, a jedynie podąża za tym, co mówi pacjent, pozwala na uporanie się z wieloma trudnymi i bolesnymi sprawami z przeszłości. Nierzadko są to głęboko skrywane traumy, z istnienia których na co dzień pacjent nie zdaje sobie sprawy. Podczas terapii psychodynamicznej na jaw wychodzą zdarzenia mogące mieć wpływ na obecny stan psychiczny chorego. Czasem są to trwające latami zachowania najbliższych, a czasem — epizodyczne zdarzenia wywołujące tak skrajne i negatywne emocje, że pacjent — choć próbuje — nie jest w stanie wyprzeć ich ze swojej świadomości.
Jaki jest cel psychoterapii psychodynamicznej?
Terapia psychodynamiczna ma za zadanie zmodyfikowanie tego, co pacjent myśli — również o sobie samym. To z kolei wpływa na odblokowanie wewnętrznych zahamowań i pozwala spojrzeć na otoczenie z zupełnie nowego punku widzenia. Dzięki dobremu terapeucie chory ma szansę na wypracowanie takich przekonań, dzięki którym przestanie on skupiać się na budowaniu patologicznych mechanizmów obronnych, a zacznie kierować uwagę na poszukiwanie sposobów realizacji własnych potrzeb. Dobrze poprowadzona psychoterapia pozwala pokonać lęk przed ludźmi i ułatwić nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, a także zrozumieć, dlaczego do tej pory pacjent miał z tym problem.
Related Posts
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – poznaj różnice
Każdy z nas z pewnością nieraz słyszał o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie...
Czym jest terapia zaburzeń psychosomatycznych?
Nawracające bóle głowy, mdłości, nudności, biegunki, bóle...
Czy aplikacja może zastąpić tradycyjną psychoterapię?
Popularyzacja tematu zdrowia psychicznego coraz częściej może być szerzona dzięki...
Na czym polega psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT) jest terapią...