Kryzys w terapii – co zrobić, żeby go przetrwać?
Psychoterapia indywidualna to bardzo trudny proces, który wymaga zaangażowania z obu stron – zarówno Pacjenta, jak i terapeuty. Regularne uczęszczanie na spotkania ze specjalistą ma na celu pomoc Pacjentowi w pogodzeniu się z przeszłością, odcięciu się od niej, radzeniu sobie z najróżniejszymi traumami, zaakceptowaniu siebie, swoich emocji, a także w nauce sposobów radzenia sobie ze stresem czy trudnymi doświadczeniami.
Niestety – nawet najskuteczniejsza terapia w pewnym momencie może okazać się ogromnym obciążeniem dla Pacjenta. Wówczas czuje się on niezrozumiany, a nawet osaczony, dlatego zaczyna wątpić w skuteczność takich spotkań. Jest to trudne do przejścia, ale nie niemożliwe. Kryzys w terapii przytrafia się bardzo często, dlatego, jeśli chcesz sprawdzić, jak sobie z nim poradzić – przeczytaj artykuł do końca.
Dyskomfort i lęk odczuwany podczas psychoterapii indywidualnej
Spotkania z terapeutą to nie tylko omawianie poszczególnych wydarzeń bądź emocji, z jakimi Pacjent sobie nie radzi, ale również powrót do sytuacji dla niego wręcz traumatycznych. Kiedy specjalista porusza skomplikowany temat, osoba biorąca udział w sesji może odczuwać silny dyskomfort, niepokój, a nawet lęk, który sprawia, że zaczyna ona unikać kolejnych spotkań, przekładając je na inny termin albo całkowicie z nich rezygnując.
Kiedy w oczach Pacjenta terapeuta staje się wrogiem, to znak, że mogło dojść do zjawiska przeniesienia. Polega ono na tym, że osoba korzystająca z terapii indywidualnej zaczyna odbierać terapeutę bardzo negatywnie, np. tak samo, jak opiekuna z dzieciństwa. Według Freuda taki kryzys jest kluczowy w procesie zdrowienia, ponieważ umożliwia ponowne przeżycie trudnych relacji oraz spojrzenie na nie trzeźwym okiem. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, kiedy Pacjent podejmie próbę omówienia swojego pogarszającego się samopoczucia z terapeutą.
Sygnały ostrzegawcze zwiastujące kryzys terapeutyczny
Pierwszymi symptomami poprzedzającymi kryzys terapeutyczny mogą być:
- niechęć do kontynuowania spotkań ze specjalistą i ciągłe odwoływanie sesji,
- postrzeganie terapeuty jako wroga,
- poczucie obniżonego nastroju przed lub po sesji,
- nasilenie frustracji, zdenerwowania, pojawienie się silnego lęku przed ponownym spotkaniem,
- poczucie, że ciągle zawodzimy terapeutę, a więc nie spełniamy jego oczekiwań.
Takich oznak może być dużo więcej, dlatego warto zastanowić się nad tym, szczególnie wtedy, kiedy do tej pory byłeś zadowolony ze sposobu prowadzenia terapii, a także miałeś pełne zaufanie do terapeuty.
Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji, zastanawiasz się nad zasadnością terapii i nie jesteś pewien, czy warto kontynuować sesje, przedyskutuj to ze swoim specjalistą. Jeśli natomiast szukasz dobrego psychoterapeuty – zgłoś się do gabinetu psychoterapii MyTherapy w Krakowie. Jesteśmy tutaj dla Ciebie!
Related Posts
Jak przygotować się na pierwszą sesję psychoterapii?
Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii to ważny krok w trosce o swoje zdrowie...
Czy aplikacja może zastąpić tradycyjną psychoterapię?
Popularyzacja tematu zdrowia psychicznego coraz częściej może być szerzona dzięki...
Zrozumienie różnych rodzajów terapii oraz jak wybrać odpowiednią dla siebie?
Decyzja o rozpoczęciu terapii może być nie tylko trudna, ale także...
Czym się kierować przy wyborze terapeuty?
Ludzka psychika jest czymś bardzo skomplikowanym. To właśnie ona kieruje...