Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – poznaj różnice
Każdy z nas z pewnością nieraz słyszał o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Szybkie reagowanie na niepokojące zachowania, gonitwę myśli, czy niechęć do wykonywania codziennych obowiązków, pomoże uniknąć poważnych konsekwencji, które niesie za sobą brak diagnostyki i specjalistycznego leczenia.
Osoby borykające się z zaburzeniami natury psychicznej bardzo często mają problem, do kogo się zgłosić po pomoc. Zawody psychologa, psychoterapeuty oraz psychiatry są bardzo często mylone, a pacjenci nie wiedzą, gdzie udać się na wizytę. Kiedy nie są pewni, który specjalista ma odpowiednie kwalifikacje do tego, aby udzielić im pomocy, zdarza się, że rezygnują z podejmowania jakichkolwiek działań. Jeśli Ty również zastanawiasz się, gdzie zapisać się na konsultacje, poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak odróżnić zawód psychologa i psychoterapeuty od zawodu psychiatry.
Kim jest psycholog?
Mimo że świadomość społeczna na temat ludzkiej psychiki z każdym dniem się powiększa, wiele osób wciąż nie wie, czym tak naprawdę zajmuje się psycholog. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wykształcenie. Psycholog to osoba, która po studiach z psychologii zdobyła tytuł magistra, dzięki czemu ma uprawnienia do zbadania pacjenta pod kątem diagnozy psychologicznej. Dodatkowo może świadczyć usługi terapii wsparciowej, pomagając w kryzysie czy reakcji na duży stres.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to najczęściej psycholog, który ukończył lub jest w trakcie czteroletniego, certyfikowanego szkolenia psychoterapeutycznego. Taka osoba prowadzi indywidualną psychoterapię lub grupową w konkretnym nurcie zgodnym z jego wykształceniem. Pomaga Pacjentowi w pracy nad sobą przy zaburzeniach psychicznych, a także wspiera przy problemach z toksycznymi związkami, ale nie tylko. Do psychoterapeuty możesz zgłosić się, jeśli czujesz potrzebę uporania się z różnymi kłopotami natury społeczno-zawodowej.
Psychiatra, czyli lekarz diagnozujący i leczący choroby oraz zaburzenia psychiczne
Psychiatra jest lekarzem o wykształceniu kierunkowym, specjalizującym się w diagnostyce oraz leczeniu chorób psychicznych. Diagnozuje on różnego rodzaju zaburzenia, po czym wprowadza leczenie farmakologiczne. Dodatkowo wystawia recepty, zwolnienia, skierowania do szpitala, a przy tym udziela wsparcia podczas całego procesu leczenia. Psychiatra może skierować Cię do psychoterapeuty, jeśli uzna, że warto równocześnie z farmakoterapią podjąć psychoterapię, dzięki czemu Pacjent zrozumie swoją chorobę i nauczy się sobie z nią radzić. Bardzo często zdarza się, że psychiatra i psychoterapeuta współpracują ze sobą, aby zoptymalizować stopniowe efekty u konkretnego Pacjenta.
Jeśli więc nie jesteś pewien, do którego specjalisty się udać – warto skontaktować się z psychologiem. Po wstępnej rozmowie może on pokierować Cię do psychiatry celem dopasowania farmakoterapii lub do psychoterapeuty. W Centrum Terapii i Rozwoju w Krakowie działamy kompleksowo – dobry lekarz psychiatra, psychoterapeuta, a także psycholog, którzy przyjmują Pacjentów, oferują profesjonalną pomoc. Zapraszamy!
Related Posts
Zrozumieć i pokonać lęk: Strategie radzenia sobie z niepokojem
Lęk towarzyszy nam na różnych etapach życia, będąc naturalną reakcją na sytuacje...
Psychoterapia stacjonarna a psychoterapia online
Współczesna rzeczywistość ma swoje dwa oblicza. Z jednej strony codziennie stawia...
Czym się kierować przy wyborze terapeuty?
Ludzka psychika jest czymś bardzo skomplikowanym. To właśnie ona kieruje...
Czym jest terapia zaburzeń psychosomatycznych?
Nawracające bóle głowy, mdłości, nudności, biegunki, bóle...