
Na czym polega psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT) jest terapią skoncentrowaną na rozwiązaniu aktualnych trudności pacjenta oraz zmianę jego nieprzystosowawczych, nieprzydatnych wzorców myślenia i działania.
Istotą terapii w nurcie poznawczo – behawioralnym jest zrozumienie każdego pacjenta w sposób indywidualny, jego konkretnych myśli i zachowań. W trakcie psychoterapii terapeuta ma na celu przyczynienie się do zmiany poznawczej, która polega na rozpoznaniu i zmodyfikowaniu systemu przekonań pacjenta. Pacjent podczas spotkań terapeutycznych uczy się w sposób bardziej realistyczny oceniać własne myśli, co skutkuje poprawą stanu emocjonalnego oraz zachowania.
Można wymienić kilka charakterystyk psychoterapii w nurcie poznawczo – behawioralnym:
- Opiera się na nieprzerwanym opracowaniu trudności pacjenta oraz zrozumieniu jego funkcjonowania w oparciu o treści poznawcze – terapeuta uczy pacjenta rozpoznawania aktualnych myśli przyczyniających się do odczuwania negatywnych emocji oraz dysfunkcjonalnych zachowań, które zwrotnie nasilają jego uciążliwe myśli oraz stan emocjonalny.
- Wymaga pozytywnej i empatycznej relacji terapeutycznej, w której terapeuta wykazuje szczere zainteresowanie problemami pacjenta, budzi zaufanie oraz podtrzymuje optymizm na realistycznym poziomie.
- Podkreśla wagę współpracy pomiędzy terapeutą i pacjentem oraz kładzie nacisk na czynny udział pacjenta w spotkaniach terapeutycznych. Pacjent w dużym stopniu samodzielnie decyduje, jakimi problemami chciałby się zająć podczas sesji, rozpoznaje swoje błędy w myśleniu, a także wykonuje osobistą pracę w czasie pomiędzy spotkaniami. Terapia poznawczo-behawioralna może być traktowana jako praca zespołowa pacjenta oraz terapeuty.
- Jest zorientowana na konkretny cel i skupia się na problemie – pacjent określa swoje trudności, a następnie wyznacza sobie cele, które chciałby osiągnąć w czasie trwania terapii.
- Opiera się na teraźniejszości – terapeuta wraz z pacjentem skupiają się na jego aktualnych trudnościach oraz sprecyzowanych, dokuczliwych sytuacjach. Koncentracja na wydarzeniach z przeszłości ma miejsce jedynie wtedy, gdy pacjent tego oczekuje i będzie sprzyjało to utrzymaniu relacji terapeutycznej oraz w sytuacji, gdy zrozumienie wydarzeń z przeszłości może wspomóc poznanie źródła pewnych dysfunkcjonalnych przekonań i ich modyfikację.
- Kładzie nacisk na psychoedukację – pacjenci w czasie sesji poznają charakterystykę swoich zaburzeń/trudności oraz uczą się, w jaki sposób stawać się własnym terapeutą i przeciwdziałać nawrotom nieprzystosowawczych myśli i zachowań.
- Jest ograniczona w czasie – terapia poznawczo – behawioralna wielu pacjentów trwa od kilku do kilkunastu spotkań. W przypadku głębszych zaburzeń terapia może zająć kilka miesięcy. Po zakończeniu terapii zaleca się również sesje “podtrzymujące” co około 3 miesiące.
- Spotkania w terapii poznawczo – behawioralnej mają charakter ustrukturyzowany, co oznacza, że sesja składa się z kilku etapów i zachowany jest konkretny porządek spotkania.
Terapia poznawczo – behawioralna wspiera u pacjenta przystosowawcze i bardziej realistyczne podejście do trudności, co skutkuje poprawą samopoczucia i zachowania, a także zmniejszeniem nieprzyjemnego pobudzenia fizjologicznego.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia prowadzona w nurcie poznawczo–behawioralnym stosowana jest w procesie leczenia zaburzeń psychicznych czy różnego rodzaju problemów emocjonalnych. Jest ona często wykorzystywana w przypadku pacjentów cierpiących na depresję bądź zaburzenia lękowe. Ten rodzaj psychoterapii opiera się na założeniu, że odpowiednia zmiana myślenia ma wpływ na zachowanie i samopoczucie, które były do tej pory niewłaściwe oraz utrudniające codzienne funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych jej aspektów jest skupianie się na teraźniejszości — rozpatrywane są aktualne trudności, nie szukając ich przyczyny w wydarzeniach z przeszłości.
Krótkoterminowa psychoterapia CBT
Psychoterapia poznawczo–behawioralna — znana również jako psychoterapia CBT (cognitive–behavioral therapy) — stosowana jest doraźnie w celu rozwiązania konkretnego, bieżącego problemu. Trwa ona zazwyczaj od kilku do kilkunastu spotkań, w trakcie których psychoterapeuta poznaje indywidualny wzorzec myślenia i zachowań pacjenta wpływający destrukcyjnie na jego psychikę. Celem psychoterapii poznawczo–behawioralnej jest zmiana tego błędnego sposobu myślenia poprzez współpracę z psychoterapeutą i naukę rozpoznawania destrukcyjnych myśli. Podczas spotkań pacjent z pomocą specjalisty weryfikuje swoje przekonania i powoli zmienia sposób myślenia na bardziej realistyczny, niepowodujący cierpienia. Psychoterapeuta stosuje określone techniki CBT, aby pomóc pacjentowi w procesie zmiany dotychczasowych wzorców.
Techniki stosowane w psychoterapii poznawczo-behawioralnej
W trakcie psychoterapii CBT wykorzystywane są określone techniki, które mają ułatwić poznanie dotychczasowych, rodzących cierpienie sposobów myślenia, a następnie ich zmianę na lepsze, bardziej racjonalne i efektywne. Do najczęściej stosowanych przez psychoterapeutów technik możemy zaliczyć między innymi dialog sokratejski mający na celu diagnozę błędów w myśleniu, zapis myśli błędnych przeformułowanych następnie na bardziej wspierające, zadania dodatkowe dla pacjenta czy ekspozycję na bodziec wywołujący lęk. Konkretne techniki dobierane są do indywidualnych trudności, jednak wszystkie z nich prowadzą do zmiany przekonań na temat świata, innych ludzi oraz siebie samego.
Terapia behawioralno-poznawcza w Centrum Terapii i Rozwoju MyTherapy
Zmagasz się z trudnościami emocjonalnymi? Cierpisz na zaburzenia lękowe utrudniające codzienne funkcjonowanie? A może potrzebujesz wsparcia w walce z destrukcyjnymi myślami? W MyTherapy zapewniamy bezpieczną przestrzeń, w której pomagamy naszym Pacjentom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi. Jedną ze stosowanych przez nas metod leczenia zaburzeń psychicznych oraz wszelkich trudności jest psychoterapia behawioralno–poznawcza, która kładzie duży nacisk na wspólną pracę pacjenta i psychoterapeuty nad wzorcami myślenia. Jeśli więc czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, zapraszamy do kontaktu!
Related Posts
Na czym polega psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT) jest terapią...
Od czego się zaczyna… czyli początki psychoterapii
Jak każda decyzja w życiu, decyzja o podjęciu terapii może być trudna. Wiąże się...
Psychoterapia stacjonarna a psychoterapia online
Współczesna rzeczywistość ma swoje dwa oblicza. Z jednej strony codziennie stawia...
Na czym polega psychoterapia w nurcie psychodynamicznym?
W psychoterapii w nurcie psychodynamicznym kładzie się nacisk na relację...