Samotność i izolacja – wybór czy konieczność? Jak przeciwdziałać poczuciu samotności
Choć w języku polskim nie ma wyszczególnionych różnic między samotnością oznaczającą samodzielne życie z wyboru – w tym mieszkanie czy ascezę z pobudek religijnych (również życie pustelnicze lub w izolacji klasztornej), a samotnością rozumianą jako złe samopoczucie związane z opuszczeniem, to warto się nad nimi pochylić. Samotność w tym drugim znaczeniu uznawana jest bowiem za plagę i jednym z problemów cywilizacyjnych w XXI wieku.
Wpływ samotności na zdrowie psychofizyczne
Długotrwałe poczucie osamotnienia i porzucenia, brak bliskich osób i kontaktów społecznych negatywnie wpływa na stan organizmu człowieka. Według najnowszych badań nie tylko może prowadzić do wystąpienia objawów depresji, ale także zwiększa ryzyko zapadania na choroby układu krążenia oraz przedwczesnej śmierci. Ma to ścisły związek z procesami zachodzącymi w ciele człowieka podczas długiej ekspozycji na stresor społeczny, jakim bez wątpienia jest samotność.
Samotność w każdym wieku
Okres pandemii i przymusowa izolacja – w tym praca zdalna, szkoła czy zajęcia uniwersyteckie – przyczyniły się do przyspieszenia procesu rozpadu więzi społecznych. Szczególnie mocno ucierpiały na tym dzieci w wieku szkolnym i młodzież akademicka. Jednak problem zaczął dotyczyć wszystkich, niezależnie od statusu, skończonych lat czy wykonywanych profesji. Nagłe upośledzenie kontaktów międzyludzkich negatywnie wpłynęło na całe społeczeństwo. Brak prowadzonych badań na temat poczucia samotności w różnych grupach wiekowych sprawia, że choć problem realnie istnieje, nie ma wypracowanego systemu, który pomógłby osobom dotkniętych poczuciem opuszczenia.
Rozmowa z terapeutą
Pogarszający się nastrój wynikający z poczucia samotności może zmieniać postrzeganie swojej roli w społeczeństwie, sprawić, że osoba dotknięta problemem zacznie negatywnie odbierać intencje innych, a także zauważy u siebie duże trudności z samodzielnym wyjściem do ludzi i powrotem do dawnych struktur. Pogarszające się zdrowie fizyczne może nałożyć się z ogólnym złym samopoczuciem, a stąd niedaleka droga do depresji. W gabinetach MyTherapy tworzymy bezpieczną przestrzeń, w której specjaliści pomagają osobom borykającym się z samotnością. Rozmowa z empatycznym, doświadczonym fachowcem może pomóc zrozumieć zachodzące w psychice Pacjenta procesy, a tym samym wyjść z poczucia odrzucenia i na nowo odzyskać kontakt z innymi ludźmi.
Ponieważ wielu samotnych to także studenci pozbawieni kontaktów z innymi młodymi dorosłymi i całej radości z doświadczania studenckiego życia, przygotowaliśmy specjalne zniżki, aby zachęcić ich do otwarcia się na pomoc z zewnątrz. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.
Related Posts
“Noworoczne Zmiany: Jak Skutecznie Realizować Swoje Postanowienia”
Wraz z nadejściem Nowego Roku, wielu z nas stawia sobie postanowienia – obietnice...
Czy czuję, że wystarczam? O co chodzi z moją samooceną?
Pragnienie bycia ważnym i docenionym jest naturalną potrzebą, a jej zaspokojenie...
Terapia systemowa – na czym polega i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Każda rodzina boryka się z problemami, które bywają trudne do rozwiązania. W...
Ćwiczenia oddechowe jako narzędzie do redukcji stresu?
W dzisiejszym szybkim tempie życia, coraz większa liczba osób zmaga się z...