Psychoterapia stacjonarna a psychoterapia online
Współczesna rzeczywistość ma swoje dwa oblicza. Z jednej strony codziennie stawia naszemu zdrowiu psychicznemu kolejne wyzwania, z drugiej ukazuje nowe możliwości rozwiązywania związanych z nimi problemów. Wśród nich znajduje się psychoterapia stacjonarna i online. Obie także posiadają dwie strony medalu, które warto poznać przed zdecydowaniem się na jedną z nich.
Tradycyjne i alternatywne podejście do terapii
Spotkania ze specjalistą przywodzą na myśl rozmowy w zaciszu gabinetu psychoterapeutycznego. Między osobą korzystającą z terapii a osobą prowadzącą tworzy się więź oparta na otwartości, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Zbudowana jest na wyraźnej komunikacji werbalnej “twarzą w twarz” oraz odczytywaniu znaków niewerbalnych. Jednak zaistniała na świecie sytuacja pandemiczna skierowała uwagę na występujące przeszkody czasowe i lokalizacyjne utrudniające lub uniemożliwiające branie udziału w spotkaniach na żywo. Wyjściem z sytuacji jest psychoterapia online, zwana także e-terapią. Może mieć charakter synchroniczny, gdy osoba konsultująca się i specjalista prowadzą rozmowę poprzez wiadomości elektroniczne, wideokonferencję lub telefon oraz asynchroniczny, kiedy odpowiedzi otrzymywane są w odstępie czasowym np. poprzez E-mail. Zarówno terapia stacjonarna, jak i ta prowadzona przez Internet posiadają swoje mocne i słabe strony.
Jakich zalet psychoterapii online nie posiada terapia stacjonarna?
Przy obecnym trybie życia nie jest łatwo wygospodarować w kalendarzu miejsce na regularną rozmowę z terapeutą. Psychoterapia online jest odpowiedzią na problemy związane z ekonomią czasu oraz stanowi możliwość szybkiego uzyskania pomocy. Urządzenia mobilne pozwalają na kontakt z dowolnego miejsca bez konieczności dojazdu w wyznaczoną lokalizację, co wiąże się z zaoszczędzeniem środków finansowych przeznaczanych na transport. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla zapracowanych, lecz także dla osób, które z powodu chorób lub niepełnosprawności mają problemy z przemieszczaniem się. Dodatkowo brak limitu odległości wiąże się z szerszym wyborem psychoterapeutów i możliwością kontynuowania terapii u jednego specjalisty, nawet po zmianie miejsca zamieszkania lub w trakcie częstych podróży.
Kiedy psychoterapia stacjonarna jest lepszym wyborem niż terapia online?
Mimo możliwości, jakie oferuje rozwijająca się technologia, wokół e-terapii krąży wiele pytań. Pojawiają się obawy o efektywność oraz względy etyczne prowadzonej w ten sposób pracy terapeutycznej. Przed umówieniem się na spotkanie warto dokładnie sprawdzić kwalifikacje wybranego specjalisty. Należy pamiętać, że kontakt przez platformy i komunikatory może nie u wszystkich zaowocować stworzeniem więzi z terapeutą. Mogą również pojawić się problemy z dokładnym odczytywaniem treści niewerbalnych lub brakiem informacji płynących z gestykulacji, mimiki i tonu głosu w przypadku rozmów w postaci tekstowej. Sytuacjami, w których zalecana jest psychoterapia prowadzona na żywo, są m.in.: silne nałogi od różnorakich substancji, zachowania agresywne w stosunku do siebie i otoczenia, stany psychotyczne i nawracające myśli samobójcze.
Popularyzacja tematyki zdrowia psychicznego przyczynia się do częstszego podejmowania decyzji odnośnie kontaktu ze specjalistą. Terapia stacjonarna jest już dobrze znaną ścieżką otrzymywania pomocy, natomiast jej wirtualna wersja upowszechnia się jako uzupełnienie bezpośredniej pracy w gabinecie lub szansa na otrzymanie wsparcia dla osób, które takiej możliwości wcześniej nie posiadały. Wiedząc o wadach i zaletach każdej z nich, można dokonać korzystniejszego dla siebie wyboru.
Related Posts
Czym jest terapia zaburzeń psychosomatycznych?
Nawracające bóle głowy, mdłości, nudności, biegunki, bóle...
Od czego się zaczyna… czyli początki psychoterapii
Jak każda decyzja w życiu, decyzja o podjęciu terapii może być trudna. Wiąże się...
Rodzaje nurtów psychoterapeutycznych
Nierzadko wybór nurtu psychoterapeutycznego może stanowić pewien kłopot. Wybrać...
Czym się kierować przy wyborze terapeuty?
Ludzka psychika jest czymś bardzo skomplikowanym. To właśnie ona kieruje...