Od czego się zaczyna… czyli początki psychoterapii
Jak każda decyzja w życiu, decyzja o podjęciu terapii może być trudna. Wiąże się ona z nadchodzącą zmianą, czego człowiek często się lęka. To ważny w życiu moment, wydaje się graniczny, gdyż zaczyna nowy etap w życiu. Początkowo mogą pojawić się bardzo różne emocje, zarówno stres jaki i podekscytowanie. Jest to czas zastanowienia się, pojawiają się myśli – “Czy to dobry pomysł? Czy coś mi pomoże? Inni mają gorzej…”. Aby nieco uspokoić i oswoić zainteresowanych publikujemy ten artykuł pokazujący jak wyglądają pierwsze spotkania i czego można się spodziewać.
Pierwszy krok
Już sam fakt zapisania się na spotkanie ze specjalistą – psychoterapeutą może okazać się przełomowy dając poczucie ulgi, a nawet dumy, wynikającej z odnalezienia w sobie siły i odwagi. Decyzja o odbyciu konsultacji z lekarzem psychiatrą jest dobrowolna, nie jest obowiązkiem, jednak czasem terapeuta może taką sesje zalecić. Pierwsze kilka sesji z psychoterapeutą mają charakter konsultacyjny. Rozpoczynają się od krótkiej informacji o przebiegu spotkania. Sesja indywidualna trwa 50 minut, to czas przeznaczony tylko i wyłącznie dla siebie – inwestycja w swoją osobę. Poprzez wywiad psychoterapeuta może poznać swojego Pacjenta, poznać problem, tak aby stworzyć podstawy do przyszłej współpracy. W trakcie rozmowy padają różne pytania, bez wątpienia niektóre będą trudne, szczególnie wtedy zachęcamy do otwartości i szczerości.
Dalsza terapia
Zwykle jest od 3 do 5 spotkań konsultacyjnych – kończąc je, terapeuta przedstawia swoje rozumienie sytuacji, po czym wspólnie zapada decyzja co do przyszłości dalszej wspólnej pracy. Zarówno u lekarza jak i w gabinecie psychoterapeuty potrzeba czasu aby pomóc cierpiącemu. Po omówieniu kontraktu rozpoczyna się proces terapeutyczny. To czas wzlotów i upadków, dobrych i tych trudnych chwil, jednak celem jest osiągnięcie rezultatu, wówczas może się okazać, że podjęcie terapii to nie powód do wstydu, a powód do dumy.
Na sesję zapraszamy punktualnie, zależy nam aby każdy z naszych Pacjentów czuł się komfortowo i bezpiecznie.
Related Posts
Rodzaje nurtów psychoterapeutycznych
Nierzadko wybór nurtu psychoterapeutycznego może stanowić pewien kłopot. Wybrać...
Rozwój osobisty i chęć poznania siebie – czy psychoterapia może w tym pomóc?
Rozwój osobisty w obecnych czasach jest nie tylko czymś popularnym, ale wydawać...
Czy wiesz, dlaczego wakacje są idealnym czasem na rozpoczęcie terapii u dzieci i młodzieży?
Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas, który kojarzy się z beztroską, radością i...
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – poznaj różnice
Każdy z nas z pewnością nieraz słyszał o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie...