
Od czego się zaczyna… czyli początki psychoterapii
Jak każda decyzja w życiu, decyzja o podjęciu terapii może być trudna. Wiąże się ona z nadchodzącą zmianą, czego człowiek często się lęka. To ważny w życiu moment, wydaje się graniczny, gdyż zaczyna nowy etap w życiu. Początkowo mogą pojawić się bardzo różne emocje, zarówno stres jaki i podekscytowanie. Jest to czas zastanowienia się, pojawiają się myśli – “Czy to dobry pomysł? Czy coś mi pomoże? Inni mają gorzej…”. Aby nieco uspokoić i oswoić zainteresowanych publikujemy ten artykuł pokazujący jak wyglądają pierwsze spotkania i czego można się spodziewać.
Pierwszy krok
Już sam fakt zapisania się na spotkanie ze specjalistą – psychoterapeutą może okazać się przełomowy dając poczucie ulgi, a nawet dumy, wynikającej z odnalezienia w sobie siły i odwagi. Decyzja o odbyciu konsultacji z lekarzem psychiatrą jest dobrowolna, nie jest obowiązkiem, jednak czasem terapeuta może taką sesje zalecić. Pierwsze kilka sesji z psychoterapeutą mają charakter konsultacyjny. Rozpoczynają się od krótkiej informacji o przebiegu spotkania. Sesja indywidualna trwa 50 minut, to czas przeznaczony tylko i wyłącznie dla siebie – inwestycja w swoją osobę. Poprzez wywiad psychoterapeuta może poznać swojego Pacjenta, poznać problem, tak aby stworzyć podstawy do przyszłej współpracy. W trakcie rozmowy padają różne pytania, bez wątpienia niektóre będą trudne, szczególnie wtedy zachęcamy do otwartości i szczerości.
Dalsza terapia
Zwykle jest od 3 do 5 spotkań konsultacyjnych – kończąc je, terapeuta przedstawia swoje rozumienie sytuacji, po czym wspólnie zapada decyzja co do przyszłości dalszej wspólnej pracy. Zarówno u lekarza jak i w gabinecie psychoterapeuty potrzeba czasu aby pomóc cierpiącemu. Po omówieniu kontraktu rozpoczyna się proces terapeutyczny. To czas wzlotów i upadków, dobrych i tych trudnych chwil, jednak celem jest osiągnięcie rezultatu, wówczas może się okazać, że podjęcie terapii to nie powód do wstydu, a powód do dumy.
Na sesję zapraszamy punktualnie, zależy nam aby każdy z naszych Pacjentów czuł się komfortowo i bezpiecznie.
Related Posts
Czy aplikacja może zastąpić tradycyjną psychoterapię?
Popularyzacja tematu zdrowia psychicznego coraz częściej może być szerzona dzięki...
Rodzaje nurtów psychoterapeutycznych
Nierzadko wybór nurtu psychoterapeutycznego może stanowić pewien kłopot. Wybrać...
Zrozumieć i pokonać lęk: Strategie radzenia sobie z niepokojem
Lęk towarzyszy nam na różnych etapach życia, będąc naturalną reakcją na sytuacje...
Na czym polega psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT) jest terapią...