Rozwój osobisty i chęć poznania siebie – czy psychoterapia może w tym pomóc?
Rozwój osobisty w obecnych czasach jest nie tylko czymś popularnym, ale wydawać by się mogło – koniecznym, by sprostać wymaganiom dzisiejszego świata. Samo pojęcie nie jest jednoznaczne, jednak odnosi się do podejmowania działań związanych z poszerzaniem wiedzy, nabywaniu lub ćwiczeniu nowych umiejętności, co w efekcie ma podnieść jakość naszego życia. Może się to odbywać na wielu płaszczyznach: emocjonalnej, zawodowej, kompetencji społecznych, zainteresowań…
Ponieważ temat jest niezwykle poczytny powstało wiele poradników, podcastów czy stron internetowych, jednak czasem samodzielny rozwój z jakichś powodów nie wychodzi. Tracimy zapał lub proponowane ćwiczenia są dla nas nie do przejścia. Warto wtedy zadać sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje?
Poznaj siebie!
Aby zdać sobie sprawę z własnych ograniczeń, stopujących przekonań czy problemów uniemożliwiających samorozwój, warto przyjrzeć się bliżej temu, z czego się wywodzą. Często są to głęboko zakorzenione doświadczenia, przez które wyrobiliśmy sobie konkretny mechanizm działania. Żeby się ich pozbyć niezbędne jest przepracowanie pewnych traum lub wydarzeń rzutujących na nasze życie. Często bywa tak, że samodzielna praca nad sobą nie wystarczy i niezbędne jest wsparcie z zewnątrz.
Psychoterapia jako pomoc w rozwoju osobistym
Doświadczony psychoterapeuta zdobył odpowiednią wiedzę oraz narzędzia, dzięki którym łatwiej dojdziesz do prawdziwej natury swoich zachowań i towarzyszących Ci na co dzień emocji. Większa samoświadomość to jeden z podstawowych elementów pozwalających odnaleźć siebie w otaczającym świecie, a także baza do dalszego rozwoju osobistego. Uzbrojony w wiedzę łatwiej określisz, w którą stronę chcesz się doskonalić, czego naprawdę potrzebujesz i co daje Ci satysfakcję.
Pomoc terapeuty – zawsze jest potrzebna?
W przypadku doskonalenia siebie, rozwoju osobistego zdarza się, że z niejasnych przyczyn zaczynamy odczuwać presję, stres, nie potrafimy wdrożyć założeń, które sami ustaliliśmy. Warto wtedy sięgnąć po pomoc specjalisty, aby w skuteczny, rzetelny sposób odkryć wszystko, co może nam przeszkodzić w dojściu do celu. Nurt psychodynamiczny w terapii jest jednym z częściej wykorzystywanym do zwiększenia samoświadomości i wyrobienia nowych nawyków.
Related Posts
Czy wiesz, dlaczego wakacje są idealnym czasem na rozpoczęcie terapii u dzieci i młodzieży?
Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas, który kojarzy się z beztroską, radością i...
Czym się kierować przy wyborze terapeuty?
Ludzka psychika jest czymś bardzo skomplikowanym. To właśnie ona kieruje...
Na czym polega psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT) jest terapią...
Czy aplikacja może zastąpić tradycyjną psychoterapię?
Popularyzacja tematu zdrowia psychicznego coraz częściej może być szerzona dzięki...