Czym jest terapia grupowa i jakie są jej korzyści?
Istnieją różne formy terapii, dzięki którym specjaliści mogą pomóc swoim pacjentom w uporaniu się z problemami, jakie dotykają ich na co dzień i uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Podczas terapii indywidualnej pacjent otrzymuje całą uwagę oraz pełne wsparcie, a jego cele terapeutyczne ustalane są z uwzględnieniem jego potrzeb.
W przypadku psychoterapii grupowej sytuacja wygląda nieco inaczej. W takich spotkaniach uczestniczy kilka osób zmagających się z podobnymi problemami czy traumami. Uwaga terapeuty skierowana jest na wszystkich uczestnikach, między którymi zachodzą również personalne interakcje. Jakie korzyści może przynieść psychoterapia grupowa i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Wspólne cele terapeutyczne na terapii grupowej
Psychoterapeuta prowadzący terapię grupową dopasowuje uczestników tak, aby ich cele terapeutyczne były podobne lub problem do przepracowania był bardzo zbliżony. Dzięki temu specjalista będzie mógł prowadzić zajęcia tak, aby każdy pacjent czuł się zauważony.
Zazwyczaj grupa zajęciowa składa się z sześciu do dwunastu osób. Dzieje się tak, ponieważ bardzo ważne jest skupienie uwagi na każdym pacjencie, a prowadzenie psychoterapii w większej grupie jest bardzo trudne. Terapia grupowa więc oferuje możliwość poznania osób borykających się z takimi samymi traumami, co tworzy atmosferę wzajemnego wsparcia i zrozumienia.
Uczęszczając regularnie w psychoterapii grupowej pacjenci:
- dzielą się swoimi historiami, co stwarza poczucie, że nie są sami z własnymi doświadczeniami,
- mają możliwość normalizowania swoich problemów, co przyczynia się do zmniejszenia poczucia izolacji,
- zwiększają swoją samoświadomość związaną z wzorcami własnych zachowań i schematów myślenia,
- mają możliwość interakcji z pozostałymi uczestnikami terapii, dlatego mogą zobaczyć, jak sposób ich zachowania wpływa na innych ludzi,
- nabywają umiejętności społeczne, ucząc się zdrowej komunikacji,
- zauważają perspektywę pozostałych uczestników spotkań, co pomaga im poznać inne procesy myślowe,
- obserwują zachowania uczestników terapii, ucząc się nowych strategii rozwiązywania problemów.
Jak wygląda psychoterapia grupowa w praktyce?
Jeśli zastanawiasz się, czy zdecydować się na terapię grupową, zapytaj swojego terapeuty, jak będą wyglądać spotkania. Zazwyczaj grupę dobiera się według takich kryteriów, jak rodzaj problemu lub temat terapeutyczny. Zajęcia mogą być otwarte, co oznacza, że w każdej chwili może dojść nowy pacjent, bądź zamknięte – w stałym gronie.
Nie musisz obawiać się przykrej atmosfery, ponieważ specjalista dba o to, żeby każdy uczestnik czuł się komfortowo i mógł swobodnie udzielać się w dyskusjach. Po ustaleniu wspólnych celów oraz obszarów, na jakich grupa będzie skupiać się podczas spotkań, terapeuta zachęca do słuchania innych, dzielenia się swoimi przeżyciami, a także okazywania wzajemnego wsparcia.
Psychoterapia grupowa odbywa się w pełnym zaufaniu, co oznacza, że wszystkie rozmowy prowadzone w czasie spotkań są poufne, zatem pacjenci uczą się poszanowania prywatności innych ludzi.
Jeśli więc szukasz pomocy psychoterapeuty i chcesz odbyć terapię grupową – zapraszamy do Krakowa do naszego Centrum Terapii i Rozwoju.
Related Posts
Zrozumienie różnych rodzajów terapii oraz jak wybrać odpowiednią dla siebie?
Decyzja o rozpoczęciu terapii może być nie tylko trudna, ale także...
Czy wiesz, dlaczego wakacje są idealnym czasem na rozpoczęcie terapii u dzieci i młodzieży?
Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas, który kojarzy się z beztroską, radością i...
Czym się kierować przy wyborze terapeuty?
Ludzka psychika jest czymś bardzo skomplikowanym. To właśnie ona kieruje...
Czym jest terapia zaburzeń psychosomatycznych?
Nawracające bóle głowy, mdłości, nudności, biegunki, bóle...