Nazywam się Sylwia Ligowska. Jestem absolwentką Uniwersytetu Opolskiego, gdzie ukończyłam studia psychologiczne, a także podyplomowe studia z zakresu psychoprofilaktyki zaburzeń psychicznych, diagnozy i terapii psychologicznej. Ponadto zdobyłam wykształcenie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zrealizowałam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej.
W swojej pracy opieram się na krótkoterminowych formach terapii. Ukończyłam podstawowy stopień Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, pod patronatem World Association for Positive Psychotherapy (WAPP), uzyskując tytuł Basic Consultant of Positive Psychotherapy; ukończyłam również pierwszy stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR I).
Doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie odbytych w Opolu staży na Dziennym Oddziale Psychogeriatrycznym w 116 Szpitalu Wojskowym oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Pracowałam na obozach sportowych organizowanych przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start, w Poradni Psychologicznej dla Dzieci, oraz w Centrum Profilaktyki, Leczenia i Opieki NZOZ, w Centrum Zdrowia Psychicznego – Centrum Medyczne Damiana, a także w Dąbrowskim Centrum Integracji Społecznych. Prowadziłam zajęcia w Szkole Świadomego Rodzicielstwa Gyncentrum i przeprowadzałam prelekcje dla osób w wieku 50 +.
Zależy mi na jak najlepszych efektach mojej pracy, w związku z tym stale podnoszę moje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach z zakresu psychologii i seksuologii.
Moją ofertę kieruję zarówno do osób indywidualnych, jak również par i małżeństw; pracuję z seniorkami i seniorami, młodzieżą od 16 roku życia, osobami z grup defaworyzowanych i mniejszościowych.
W swojej pracy skupiam się na taki obszarach, jak m.in.: realizacja zadań rozwojowych na różnych etapach życia, żałoba, praca ze stereotypami, odkrywanie tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej, poprawa jakości życia osób borykających się z codziennymi trudnościami, brak satysfakcji w życiu seksualnym, praca nad poznaniem własnych potrzeb i afirmacją własnej seksualności, praca w obrębie trudności w budowaniu intymnych relacji.
Istotne są dla mnie wartości, jakie niesie w sobie podejście pozytywnej seksualności.
Ważne jest dla mnie tworzenie inkluzywnej przestrzeni, opartej na szacunku, w której każda osoba może czuć się komfortowo i bezpiecznie.