Kiedy warto udać się do terapeuty?
Każdy z nas miewa trudne momenty w życiu. Ogarnia nas wtedy smutek, zmienność nastrojów, poczucie strachu czy niepewności. W Polsce niestety wciąż panuje przekonanie, że wizyta u specjalisty, który może nam pomóc w uporaniu się z różnymi problemami, jest czymś krępującym. Konsultacja u psychologa bądź psychoterapeuty nie musi oznaczać ciężkich zaburzeń – wręcz przeciwnie.
Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, szczególnie dzisiaj, kiedy coraz częściej bywamy przebodźcowani, zestresowani, a także narażeni na odizolowanie się od społeczeństwa wynikające z tego, że życie towarzyskie wraz z nastaniem pandemii przeniosło się do internetu. Kiedy więc warto udać się do terapeuty i w jakich sytuacjach należy poprosić o pomoc? Podpowiadamy!
Niepokojące objawy psychosomatyczne – co zrobić, kiedy diagnoza u lekarza pierwszego kontaktu nie wystarcza?
Jeśli doskwiera Ci przewlekły ból głowy, skurcze mięśniowe, problemy gastryczne czy brak skupienia, a zlecone przez specjalistę badania są w normie – przyczyna Twojego kiepskiego samopoczucia może leżeć gdzie indziej. Ludzka psychika jest bardzo złożona, ale ściśle związana z całym ciałem. Wspomniane wyżej objawy często wynikają z nieleczonych zaburzeń depresyjnych albo z długotrwałego przepracowania, braku snu, a nawet dużej dawki stresu.
Somatyzacja, czyli odpowiedź organizmu na napięcie emocjonalne objawiające się w formie dolegliwości fizycznych, jest możliwa do wyleczenia wyłącznie w gabinecie terapeuty bądź psychiatry. Po tym, jak lekarz uświadomi Ci przyczynę Twojego stanu, będziesz mógł rozpocząć pracę nad poprawą komfortu swojego życia.
Nie radzisz sobie z własnymi emocjami i od dłuższego czasu Twój nastrój jest znacznie obniżony? Czas na wizytę u psychologa!
Nie musisz odczuwać głębokiej rozpaczy albo mieć myśli samobójczych, żeby potrzebować wsparcia terapeuty. Psycholog, a także psychiatra to osoby, których zadaniem jest pomoc pacjentowi w ustabilizowaniu nastroju, wysłuchanie jego przemyśleń oraz zdiagnozowanie ewentualnych zaburzeń.
Jeśli czujesz wszechogarniający Cię smutek, nie czerpiesz radości z życia, to, co kiedyś sprawiało Ci przyjemność, stało się dla Ciebie obojętne, a dodatkowo wybuchasz niekontrolowanym płaczem – to znak, że trzeba zawalczyć o siebie i skontaktować się ze specjalistą. Im szybciej zareagujesz, tym terapeuta szybciej wdroży odpowiednią psychoterapię.
Poza opisanymi wyżej sytuacjami warto zasięgnąć porady lekarza również w przypadku, gdy:
- jesteś w żałobie i zmagasz się ze śmiercią kogoś bliskiego,
- jesteś po trudnym rozstaniu i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić,
- straciłeś pracę albo szansę na awans,
- chcesz znaleźć nowy cel w życiu,
- zależy Ci na psychoedukacji i samorozwoju.
W Centrum Terapii i Rozwoju MyTherapy w Krakowie nasi psychoterapeuci oferują pomoc osobom borykającym się ze stanami obniżonego nastroju, ale nie tylko. Prowadzimy m.in. psychoterapię indywidualną, grupową, dla par, poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną. Nie czekaj do ostatniej chwili – udaj się po pomoc już dziś!
Related Posts
Jak znaleźć dobrego terapeutę: wskazówki i pytania, które warto zadać
Decyzja o rozpoczęciu terapii jest często trudnym, ale ważnym krokiem w dbaniu o...
Ćwiczenia oddechowe jako narzędzie do redukcji stresu?
W dzisiejszym szybkim tempie życia, coraz większa liczba osób zmaga się z...
Znaczenie samooceny i sposoby na jej poprawę
Samoocena, czyli ogólna postawa wobec samego siebie jest wartością...
ADHD: Kiedy podejrzewać i jak diagnozować?
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to temat,...